Az egészségügyben, valamint a szociális intézményekben dolgozókat a kormány a túlterheltségükre való tekintettel egyszeri, legfeljebb 1500 eurós, adómentes jutalomban részesíti. Ezenfelül tervezik a korlátozások miatt a betegeiket nem a korábban megszokott módon fogadni kényszerülő fogorvosok, terapeuták, illetve a rehabilitációs intézményekben dolgozó szakemberek anyagi támogatását is. A logopédusokat és a gyógytornászokat a 2019-es utolsó negyedévi fizetésük 40%-ának egyszeri kifizetésével segítenék, hogy a kieső időszakban legalább eddigi bevételük egy részéhez hozzájussanak.
A szövetségi kormány a kórházak számára is kidolgozott egy átfogó csomagot. A kórházak anyagi támogatásban részesülnek minden olyan operáció, illetve egyéb kórházi kezelés után, amelyet a járvány miatt halasztottak el amiatt, hogy a koronavírusos betegek számára szabad ágyakat tudjanak biztosítani. A 2020. március 16. és 2020. szeptember 30. közötti időszakban üresen maradó ágyak után a kormány napi 560 eurónyi átalányt fizet. Az újonnan felszerelt és rendelkezésre bocsátott, az intenzív kezelést lehetővé tevő lélegeztetőgéppel ellátott ágyak után a kórházak 50 000 eurós támogatást kapnak, így biztosítva a megfelelő számú helyet az intenzív kezelésre szoruló betegek számára.
Németországnak a járvány miatt munkájukat elvesztők, illetve keresőképtelenné válók több százezres tömege mellett egy másik kihívással is meg kell küzdenie: az elmúlt időszakban az ápolói szektoron belül kialakult munkaerőhiány vált nagyon komoly gonddá. Az országban körülbelül 300 000 kelet-európai, főként lengyel állampolgárságú női munkavállaló dolgozik háztartási alkalmazottként idős házaspárok és egyedülálló személyek otthonaiban, ahol ápolói, ügyintézői, bevásárlási feladatokat látnak el. A koronavírus miatt azonban a válság idejére sokuk visszaköltözött a szülőhazájába. Ebben a helyzetben még az sem tartja vissza a többségüket, hogy így a koronavírus-válság végeztével valószínűleg munka nélkül maradnak: a megkérdezettek nagy része saját rokonai társaságában szeretné átvészelni ezt az időszakot. A határzár és a korlátozó intézkedések miatt azonban a munkájukat felvenni kívánók sincsenek egyszerű helyzetben: repülőjáratok híján kizárólag busszal vagy autóval tudnának visszatérni ápoltjaikhoz, ez azonban több tíz órás, várakozásokkal teli utazást, majd a megérkezésüket követő tizennégy napos hatósági karantént jelentene, ezt pedig a legtöbbjük nem vállalja. Ezek a munkavállalók nemcsak a fárasztó utazás miatti bonyodalmak és a lehetséges megfertőződés veszélye miatt nem szánják rá magukat a visszatérésre, hanem azért sem, mert a tizennégy napos kötelező karantént a nagy részük nem tudná hol eltölteni, hiszen legtöbbjük a gondozásukra szoruló német állampolgárok háztartásában él. Németországban ezekre a feladatokra nagyon nehezen lehet munkaerőt találni, főleg a mostani vészterhes időkben, ezért a szövetségi kormány támogató intézkedései ellenére sok ápolásra szoruló ember került kilátástalan helyzetbe.
A koronavírus-járvány következtében Németország 156,3 milliárd eurós eladósodással számol, ez pedig százmilliárd euróval több, mint amennyit az alaptörvény enged. Ez azonban csak előzetes számítás, a végső összeget ugyanis nagyban befolyásolja, hogy mennyi ideig tart majd kikerülni a járvány okozta bénultságból. A szövetségi kormány több közgazdásza szerint a válság elhúzódása recesszióba döntheti az ország gazdaságát.
A német kereskedelmi szövetség (Handelsverband Deutschland) ügyvezetője, Stefan Genth az kiskereskedelmi üzletek mihamarabbi újranyitását sürgeti. Véleménye szerint amennyiben a belvárosi üzletek továbbra is zárva tartanak, az ágazat nem éli túl a válságot. Peter Altmeier szövetségi gazdasági miniszter egyelőre visszafogottan nyilatkozott az üzletek és kisebb-nagyobb vállalatok újraindításával kapcsolatban, a következő néhány napban azonban a kormány az új fertőzöttek és az általános helyzet alakulása alapján dönt majd arról, hogy április 19-e után mennyiben lazít a korlátozásokon. Első lépésként az üzleteket, az éttermeket és néhány tartomány iskoláit nyitnák újra, a tömegrendezvényeket azonban továbbra is tiltanák. Németország vezető közgazdászai egyhangúlag a gazdaság újraindítása mellett teszik le voksukat, szerintük ugyanis kizárólag így kerülhető el bizonyos ágazatok tönkremenetele, valamint a német gazdaság recessziója. A recessziót azonban ők sem emberéletek árán szeretnék elkerülni, ezért ha a kormány a következő napokban bizonyos ágazatok újraindítása mellett dönt, a németeknek továbbra is szigorú ellenőrzésekre és a fertőzés megelőzését segítő intézkedésekre kell számítaniuk.